11 Mart 2009 Çarşamba

Yozgat’ta Meslek Yüksek Okulu Bilmecesi: Şimşek başka söylüyor, Akgül başka, Varinli başka!..

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. İnci Varinli, 4 ilçeye Meslek Yüksek Okulu kurulması için YÖK’ten izin alındığına dair haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Ancak, Japon Mimar Tatsuyo Yamamoto’ya Sarıkaya’da kurulması talep edilen Yüksek Okul için yer tespiti yaptırılıyor.

Akgül’ün çıkışları

Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül, Yüksek Okul için üniversite senatosu ve YÖK’ten karar çıkması gerektiği hatırlatıldığında, ilginç bir karşılık verdi: “Ben yaptırayım da, o üniversite senatosu kabul etmesin!..” Akgül, bina yapıldıktan sonra izin çıkmaması hâlinde ne yapılacağının sorulması üzerine de, binayı buğday ambarına çevireceğini söyledi.

Önceki açıklamalara ne oldu?

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, daha önce mahallî basında yer alan açıklamasında, Rektör İnci Varinli ile görüştüğünü ve Sorgun, Boğazlıyan, Yerköy ve Sarıkaya ilçelerine Meslek Yüksek Okulu açılması için Yüksek Öğretim Kurulu’ndan (YÖK) onay çıktığını öğrendiğini söylemişti. Şimşek, Sorgun’da kurulacak Yüksek Okulun temelinin 1 yıl içinde atılacağını ileri sürmüştü.

AK Parti Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül ise, daha önce yine mahallî basında yer alan açıklamasında, Sarıkaya’ya Turizm Meslek Okulu kurulması kararının çıktığını ancak temelinin atılabilmesi için Sarıkayalıların 500 bin TL toplaması gerektiğini söylemişti.

Ancak, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli’nin son açıklaması kafaları karıştırdı. Sarıkaya gazetesinin haberine göre Varinli, “Şu anda hiçbir ilçemizde ne Yerköy, ne Sorgun ne Boğazlıyan ne de Sarıkaya’da bir Meslek Yüksek Okulu açılmış değil veya izin alınmış da değil. Çünkü henüz böyle bir süreç henüz başlamadı” dedi.

İzin alınmamış ama Japon mimara yer tespiti yaptırılıyor

Diğer taraftan, Yozgat Valisi Amir Çiçek’in daveti üzerine Yozgat’a gelen Japon Mimar Tatsuyo Yamamoto’ya Sarıkaya ilçesine kurulması talep edilen Meslek Yüksek Okulu için yer tespiti yaptırılıyor.
(Fotoğraf: Sarıkaya Gazetesi)


Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde haftalık olarak yayınlanan Sarıkaya gazetesinin haberine göre, ilçeye kurulması planlanan Rehabilitasyon Meslek Yüksek Okulu için geçen pazartesi günü yer tespiti yapıldı.

Habere göre, AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, proje hazırlanması için Japon mimar Tatsuya Yamamoto’yu Sarıkaya’ya getirdi. Yer tespiti için yapılan incelemelere Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli ile, Sarıkaya Belediye Başkanı Ali Osman Erbir de katıldı.

Gazetenin internet sitesinde yer alan habere göre, Japon Mimar Tatsuyo Yamamoto, yaptığı incelemelerin ardından şu açıklamada bulundu:

Kampus merkeze yakın olsun ki esnaf da kazansın

“Eğer Rehabilitasyon Yüksek Okulu olacaksa, diğer yatırımların da arkası gelecek. Şu anda yaptığımız incelemeye göre Sarıkaya’da 4 yer var. İleriye dönük olarak kampus şehre yakın olsun, esnaf da faydalansın. Kampusta her şey olacak. Bu örnekler İsviçre'de, Budapeşte’de ve Çekeslovakya’da var. Spor alanları, kaplıca, otel, rehabilitasyon tedavi merkezi ve klinikler var; turistler tedavi için geliyor, restorana gidiyor ve esnaflar da kazanıyor.

Burada TOKİ yanını tercih edersek, Rehabilitasyon Yüksek Okulu, uygulamalı okul, klinik, yüzme havuzu ve içinde fitnes salonu olur. Bana kalırsa, TOKİ yanındaki bölgeye orman projesi çizelim; yüzme havuzu, tenis kortu koyalım. Önce rehabilitasyon, daha sonra turizm uygulamalı otel, açılacak olan Tıp Fakültesi’nin fizik tedavi kısmını açabiliriz. Aynı zamanda Sarıkaya halkı için çok daha iyi proje.”

Akgül: Karar verdik, hemen yapacağız

AK Parti Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül ise, “Yapılacak olan kampus projesi, İster hazinenin olsun, isterse mera olsun, hepsini alıp yapacağız. Son söz ve karar, uzman mimar Tatsuyo Yamamoto'da. Karar verdik, hemen yapacağız. Bu konuda esnafımız da hazır. Ben ve esnafımızın katkıları ile başlayacağız, temel atmaya hazırız” diye konuştu.

Sarıkaya gazetesinin haberine göre, Milletvekili Akgül, Rektör Varinli’den maddî anlamda bir şey istemediklerini belirterek, “Bize manevî destek versinler yeter” dedi.

Rektör Varinli: Henüz hiçbir ilçe için YÖK’ten izin çıkmadı

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli ise “Şu anda hiçbir ilçemizde; ne Yerköy, ne Sorgun, ne Boğazlıyan, ne de Sarıkaya’da bir Meslek Yüksek Okulu açılmış değil veya izin alınmış da değil. Çünkü henüz böyle bir süreç başlamadı” dedi.

Üniversite olarak henüz yemekhane ve kütüphane binasından bile mahrum olduklarını belirten Varinli, Yüksek Okul için Sarıkaya’ya bina yapmalarının mümkün olmadığını, ancak, hayırseverlerin bina yaptırmaları hâlinde, öğretim üyesi görevlendirerek katkıda bulunabileceklerini söyledi.

Akgül’den üniversite senatosuna imalı çıkış

Bu arada, internetten yayın yapan Bozok gazetesi de, ilginç ayrıntılar yayınladı.

Bozokgazetesi.com’un haberine göre, Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül, Japon Mimar Yamamoto’dan Yüksek Okul planlaması konusunda bilgi alırken, bir davetli, Yüksek Okul kararı için üniversite senatosundan karar çıkması gerektiğini hatırlattı. Akgül ise bu hatırlatmaya ilginç bir arşılık verdi: “Ben yaptırayım da, o üniversite senatosu kabul etmesin!..”

İzin çıkmazsa, binayı buğday ambarına çeviririm

Akgül, “Yüksek Okulun inşaatını yapacağım. Eğer Sarıkaya’ya Yüksek Okul izni gerek Bozok Üniversitesi Senatosu gerekse YÖK’ten çıkmaz ise, yaptığım Yüksek Okul inşaatını buğday ambarına çeviririm” dedi.

800 bin TL hazır

bozokgazetesi.com’un haberine göre, Milletvekili Akgül, okul binası inşaatı için 400 bin TL 400 bin TL kendisinin, işadamlarının verdiğini belirterek, şu anda kullanılmaya hazır 800 bin TL olduğunu ve inşaata bir an önce başlanacağını bildirdi.