18 Nisan 2010 Pazar

Sarıkaya İmam Hatip Lisesi öğrencisi Duran Güngör, ödülünü TBMM Başkanı Şahin’in elinden aldı

TBMM’nin 90’ıncı kuruluş yıldönümü ve Millî Egemenlik Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında, 81 ilde düzenlenen 81 konuda “90. Yıl Millî Egemenlik Kompozisyon Yarışması” ödül töreni, bu gün saat 13.00’ten itibaren TBMM Tören Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kompozisyon yarışmasının Yozgat birincisi olan Sarıkaya İmam Hatip Lisesi öğrencisi Duran Güngör, ödülünü TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in elinden aldı.

Törende il birincilerine dizüstü bilgisayar ve el çantası hediye edildi.

Meclis Başkanı Şahin: Kıvanç duyacağımız bir noktadayız

TBMM’nin 90’ıncı yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 81 ilde düzenlenen “90. Yıl Millî Egemenlik Kompozisyon Yarışması”nda birinci olan öğrencilere TBMM’de düzenlenen törenle ödülleri verildi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, törende yaptığı konuşmada, TBMM’nin 90 yıl önce ülkenin büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğu bir dönemde açıldığını belirterek, “Aradan 90 yıl geçti. Hepimizin övünebileceği, kıvanç duyabileceği bir noktadayız” dedi.

TBMM’nin 90’ıncı yılı vesilesiyle bir dizi etkinlik düzenlediğini, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı etkinliklerin kendisini özellikle heyecanlandırdığını ifade eden Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde ilk kez düzenlenen kompozisyon yarışmasına 8 bin 500 okuldan 200 bini aşan öğrencinin katıldığını anlattı.

Birinci olan öğrencileri, öğretmen ve ailelerini kutlayan Şahin, kompozisyon yazmanın öğretici bir süreci içerdiğine de işaret etti. Şahin, kompozisyon yazan öğrencilerin araştırma sürecinde, Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda gerçekleştirildiğini, Meclis’in hangi şartlarda açıldığını, hangi zorluklardan geçilerek görevlerin yerine getirildiğini inceleme fırsatı bulduklarını kaydetti.

Şahin, “Öğrencilerimizin Cumhuriyetimize, Meclisimize, demokrasimize bakış açısının çok daha güçlendiğini düşünüyorum. Yarışmanın böyle bir yararı olduğu kanaatindeyim” dedi.

81 ilde birinci olan öğrencilerin dörtte üçünün kız olduğunu kaydeden Şahin, “Bu, önümüzdeki dönemlerde parlamentodaki milletvekili profilinin önemli ölçüde değişeceğini gösteriyor. Hanımlarımızın parlamentodaki sayısının artacağının bir işareti olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

Öğrencilerden edebiyat ve sanata olan ilgilerini sürdürmelerini isteyen Şahin, “Çünkü, çağımızda edebiyat ve sanat alanında gelişmemiş olan toplumlar, düşünce fukarası olarak değerlendiriliyor. Sizlerin içinizde önemli eserleri ile temayüz edecek şairleri, yazarları şimdiden görür gibiyim. Bu alanda çalışmalarınızı sürdürmenizin yararlı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Öğrencileri kutlayan Şahin, “TBMM, milletimizin tüm sorunlarının çözüm zeminidir. Geçmişte böyle olmuştur, bugün de böyledir, yarın da böyle olacaktır. Bu Meclis, sizin meclisinizdir. Burada milletimizin temsilcileri olarak milletimize en hayırlı hizmetleri yapmak için bulunuyoruz, gayret veriyoruz. Bu ülkeyi daha aydınlık yarınlara taşımanın gayreti içindeyiz” diye konuştu.

Törende, daha sonra, Kahramanmaraş İl Birincisi Ahmet Esat Şerefoğlu, kompozisyonunu okudu.

Öğrencilere dizüstü bilgisayar ve çanta hediye eden Şahin, Tören Salonu’nun yanındaki merdivenlerde öğrencilerle toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ile bazı milletvekilleri de katıldı.